• Asian Sambo Championshis-2016 in Ashgabat: all the results of the second day

Asian Sambo Championshis-2016 in Ashgabat: all the results of the second day

Competitions
28 May 2016 Sergei Grishin

Juniors, men

52 kg

1.    Abdujalilov Avazbek (UZB)

2.    Amankulov Tilek (KGZ)

3.    Sharip Salikh (KAZ)

3.           Orazdurdyev Yagmir (TKM)

68 kg

1.    Kholmamatov Fazliddin  (UZB)

2.    Masiev Eldos (KGZ)

3.    Amanov Kemal (TKM)

90 kg

1.    Genzhebaev Elaman (KGZ) 

2.    Begaliyev Guvanch (TKM)

3.     Gabbasov Nurymzhan (KAZ)

Juniors, women

48 kg

1.    Rakhmonova Nilufar (UZB)

2.    Nazarova Ulyana (TKM)

60 kg

1.    Usmanova Shakhzoda (UZB)

2.    Amanova Ainur (TKM)

3.    Pupova Farida (KGZ)

3.           Akhmolda Laila (KAZ)

72 kg

1.    Sagadat Gauhar (KAZ)

2.    Yusupova Dilafruz (TKM)

Youth, men

56 kg

1.    Umutaliyev Toktar (KAZ)

2.    Hadjiev Anna (TKM)

3.    Nazarov Navruzbek (UZB)

70 kg

1.    Kuatay Arnur (KAZ)

2.    Khodjimamatov Firdavs (UZB)

3.    Bolot Uulu Ermek (KGZ)

3.          Shaberdiyev Atadijan (TKM)

87 kg

1.    Makhmatkulov Jasurbek (UZB)

2.    Ibragimov Bakhtiyar (KAZ)

3.    Yusupov Batyrmyrat (TKM)

Youth, women

48 kg

1.    Nazarova Aziza (TKM)

2.    Makhammadyuldosheva Sevarakhon (UZB)

60 kg

1.    Darmenbaeva Klara (UZB)

2.    Dashkinova Zuhra (TKM)

3.    Baljeet Kaur (IND)

75 kg

1.    Khamdamova Maftuna (UZB)

2.    Agadzhanova Sabina (TKM)1.    Khamdamova Maftuna (UZB)

2.    Agadzhanova Sabina (TKM)

Sport sambo, women

52 kg

1.    Yerbolova Gulnar (KAZ)

2.    Abdyeva Hurma (TKM)

3.    Abdykadyrova Elza (KGZ)

3.           Dinushika Jayasundara (SRI)

64 kg

1.    Hayytbayeva Gulnar (TKM)

2.    Zhumabayeva Dinara (KAZ)

3.           Dinesha Sitisekara (SRI)

3.           Mamanova Gulchekhra (UZB)

 80 kg

1.    Smaganbetova Aktolkyn (KAZ) 

2.    Mydarova Guncha (TKM)

3.    Esanova Maftura (UZB)

3.           Aibek Kyzy Kunduz (KGZ)

Sport sambo, men

57 kg

1.    Allanurov Kerim (TKM)

2.    Suleimenov Almas (KAZ)

3.    Faysulloev Azamat (UZB)

3.           Marazykov Davron (KGZ)

74 kg

1.    Rajabov Khamroz (TJK)

2.    Mabetzhan Uulu Urmat (KGZ)

3.    Byashimov Rahat (TKM)

3.          Weerahennadige Thusitha (SRI)

100 kg

1.    Issagabylov Maksat (KAZ)

2.    Kanalbek Uulu Ilgiz (KGZ)  

3.    Amirkhani Iraj (IRI)

3.           Yalkapov Nurali (TKM)

 

 

Combat sambo

62 kg

1.    Rasulov Sherzodbek (UZB)

2.    Dovletov Kerimberdi (TKM)

3.    Pajouhideh Iman (IRI)

3.          Toktobai Uulu Zhalynbek (KGZ)

82 kg

1.    Kabdelov Erzhan (KAZ)

2.    Ovasgeldiyev Suvhan (TKM)

3.    Fahimi Ayoub (IRI)

3.          Nematov Sanjar (UZB)

+ 100 kg

1.    Begaliev Begench (TKM)

2.    Gulyamov Eldor (UZB)

3.    Abbasi Hamed (IRI)