• Winners of the 2nd Day of the Asian Sambo Championships in Mongolia

Winners of the 2nd Day of the Asian Sambo Championships in Mongolia

Competitions
12 May 2018 Aleksandr Solomahin

Youth (W)

48 kg

1. KHONGORZUL Gantulga (MGL)

2. NABIYEVA Bibikhan (KAZ)

3. SYAFITRI Desiana (INA)

60 kg

1. ORYNBASSAROVA Assylzhan (KAZ)

2. LKHAM Bayar (MGL)

75 kg

1. URANCHIMEG Lkhagvasuren (MGL)

2. ORAZBAY Arailym (KAZ)

Youth (M)

56 kg

1. TSOGTBAYAR Burenduuren (MGL)

2. ULANBEKOV Feliks (KGZ)

3. SERIKBAYEV Azamat (KAZ)

3. HAMU Gai (CHN)

70 kg

1. ONGALBAY Zhumadulla (KAZ)

2. NAVBAKHOROV Razavi (TJK)

3. KARABAEV Abai (KGZ)

3. NYAMDORJ Zagdssuren (MGL)

87 kg

1. YERALIEV Izbassar (KAZ)

2. ZHAMSHITOV Shamil (KGZ)

3. MUNKHBAYAR Battogtokh (MGL)

3. BATUNASHUN (CHN)

Juniors (W)

48 kg

1. URTNASAN Enkh-amgalan (MGL)

2. MAKHUOVA Aiymgul (KAZ)

60 kg

1. NINJIN Losol (MGL)

2. AMANBEKOVA Aray (KAZ)

72 kg

1. OYUNGEREL Amarsaikhan (MGL)

2. JANGELDINA Aruna (KAZ)

Juniors (M)

52 kg

1. ABDURAZAKOV Abdukhamid (KAZ)

2. ZHUSUP UULU Kairat (KGZ)

3. WONG Wei-Cheng (TPE)

3. DAGVADORJ Nyamdorj (MGL)

68 kg

1. KUATAY Arnur (KAZ)

2. TAALAIBEK UULU Nursat (KGZ)

3. KEIJIYA Meng (CHN)

3. URANBAYAR Odgerel (MGL)

90 kg

1. BAIKAMUROV Marat (KAZ)

2. KANATBEK UULU Anarbek (KGZ)

Women

52 kg

1. YERBOLOVA Gulnur (KAZ)

2. GERELMAA Erdenetsogt (MGL)

64 kg

1. BAASANJARGAL Bayarbat (MGL)

2. ZHUMABAYEVA Dinara (KAZ)

3. ORUNOVA Zyba (TKM)

80 kg

1. SAINBUYAN Bataa (MGL)

2. TAIZHANOVA Kalzhan (KAZ)

Men

57 kg

1. SAYAZHANOV Adilet (KAZ)

2. SADYRKULOV Doolot (KGZ)

3. LEE Jaehyeok (KOR)

3. MENBAYAER Tu (CHN)

74 kg

1. ABDRAKHMANOV G. (KAZ)

2. PUREVDAVAA Bat-Erdene (MGL)

3. SULTANOV Beksultan (KGZ)

3. LI Shao-kang (TPE)

100 kg

1. SHOKPUTOV Chingis (KAZ)

2. HA Jonghak (KOR)

3. SAIYINCHAGAN (CHN)

3. KAZAKBAEV Azamat (KGZ)

Combat SAMBO

62 kg

1. DOVLETOV Kerimberdi (TKM)

2. KAZHIAKPAROV Shyngys (KAZ)

3. TOGTOKHBAYAR Nyamkhuu (MGL)

82 kg

1. MADAMINOV Javlanbek (TKM)

2. NARANTOGTOKH T. (MGL)

3. TUKEKBAYEV Yerzhan (KAZ)

3. LEGASPI Jerry (PHI)

+100 kg

1. IVADULLAYEV Babajan (TKM)

2. SAIVINZHAYA (CHN)

3. YESSIMKHANOV Dauren (KAZ)



comments powered by HyperComments
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website More info Got it!