• Winners of the 2 Day of the European Youth and Junior Sambo Championships in Prague

Winners of the 2 Day of the European Youth and Junior Sambo Championships in Prague

Competitions
20 April 2017 Sergei Grishin

Youth (W)

44 kg

1. KHRIPUNOVA Anastasia (RUS)

2. BAKHUR Hlafira (BLR)

3. BRECHON Romane (FRA)

3. TER-HARUTYUNYAN Ani (ARM)

56 kg

1. VASHCHENKO Lidiia (UKR)

2. BLAGOEVA Blagoslava (BUL)

3. DIAZ Marta (ESP)

3. MINGALEEVA Amina (RUS)

70 kg

1. ARTSYBASHEVA Regina (RUS)

2. ZHUKAVETS Dziyana (BLR)

3. KUPINA Anna (UKR)

3. BUD Alina (ROU)

+75 kg

1. CHOLOMBITKO Albina (RUS)

2. SLOBODIANIUK Anna (UKR)

3. TSERTSVADZE Mariam (GEO)

3. KAZLAUSKAITE Justina (LTU)

Youth (M)

52 kg

1. TOLCHEEV Sergey (RUS)

2. VARDOSANIDZE Goga (GEO)

3. HAYRAPETYAN Gaspar (ARM)

3. GRIGOROV Lyuboslav (BUL)

65 kg

1. BAKHTIDZE Gaga (GEO)

2. OBUHOV Artyom (RUS)

3. ABDULLAYEV Abdulla (AZE)

3. POGHOSYAN Sergey (ARM)

81 kg

1. CHEKUROV Nikolay (RUS)

2. HOVHANNISYAN Karen (ARM)

3. MATIASHVILI Lasha (GEO)

3. BEȚIVU Dan (MDA)

+87 kg

1. POZNAKHIRKO Gleb (RUS)

2. KHAKHLOU Dzmitry (BLR)

3. SVANADZE Sograti (GEO)

3. VEHERA Yevhen (UKR)

Juniors (W)

48 kg

1. SABLYEVA Katerina (UKR)

2. KORCHAK Anna (RUS)

3. BURAKINA Krystsina (BLR)

3. ERINEZ Anastasia (MDA)

60 kg

1. BIAHANSKAYA Yana (BLR)

2. ŽIEVYTĖ Sandra (LTU)

3. ZIMARINA Daria (RUS)

3. RUSNIAC Casandra (ROU)

72 kg

1. MOSKALOVA Kateryna (UKR)

2. LISHCHENKO Tamara (RUS)

3. SHUT Karyna (BLR)

3. PAVLOVA Viktoriya (BUL)

+80 kg

1. MAKHMUDOVA Zinaida (RUS)

2. MKRTCHYAN Anna (ARM)

3. HOIHEL Yana (BLR)

3. ZOSIM Anastasia (MDA)

Juniors (M)

52 kg

1. YAVRUMYAN Rudolf (RUS)

2. GABIDZASHVILI Vasili (GEO)

3. LILKOV Denis (BUL)

3. MANUKYAN Artur (ARM)

68 kg

1. MIKHAILOV Dmitrii (RUS)

2. SHEVCHENKO Danyil (UKR)

3. KOPADZE Davit (GEO)

3. MARTYNAS Kvedaras (LTU)

90 kg

1. SAHAKYAN Grigor (ARM)

2. DIASAMIDZE Niazi (GEO)

3. TASHLANOV Daniil (RUS)

3. DIN Pavle (SRB)

+100 kg

1. TACHKOV Ivan (RUS)

2. RADCHANKA Artsiom (BLR)

3. NAGY Robert (ROU)

3. BEREZKA Vladyslav (UKR)