• Results of the Second Day of the World Masters Sambo Championships 2016 in Croatia

Results of the Second Day of the World Masters Sambo Championships 2016 in Croatia

Competitions
22 October 2016 Sergei Grishin

Results of the First Day of the World Masters Sambo Championships 
Porec, Croatia, October, 21

M1 35-39 years

62 kg

1. VOLODIN Andrey (RUS)
2. CERUTTI Fabiem (FRA)
3. RGELOV Nuran (KAZ)
3. SKRYPOV Mykola (UKR)

68 kg

1. PLISOV Oleg (RUS)
2. MYRZABEKOV Kanat (KAZ)
3. SIERHIEIEV Oleh (UKR)
3. GASHUROV Stoiko (BUL)

74 kg

1. BEGALIEV Talas (KGZ)
2. KOVALOV Mykhailo (UKR)
3. ALEKHIN Aleksei (RUS)
3. BEREZOVETS Alexandr (RUS)

82 kg

1. REINA Jean louis (FRA)
2. OLIVIER Cyril (FRA)
3. FAYZIEV Jamshid (UZB)
3. ARYKPAEV Midin (KGZ)

90 kg

1. ANTONYUK Igor (RUS)
2. NABIYEV Mady (KAZ)
3. SAMODUROV Igor (RUS)
3. SAZONSKYI Evgenii (UKR)

100 kg

1. NAZARENKO Oleksii (UKR)
2. KHOLMIRZAEV Ernazar (UZB)
3. SENKOV Ivan (UKR)
3. BEREKO Alexey (RUS)

+100 kg

1. HERAN David (FRA)
2. PAKHOLCHUK Serhiy (UKR)
3. BALTABAEV Rasul (UZB)
3. VRAGOV Nikolai (BUL)

M2 40-44 years

62 kg

1. ALTYBAYEV Samat (KAZ)
2. DELCASSE Pascal (FRA)

68 kg

1. ROUYER Sylvain (FRA)
2. MUKHAMEDSHIN Oleg (RUS)
3. KAZMAGAMBETOV Issatay (KAZ)
3. GOSPODINOV Nikolay (BUL)

74 kg

1. SALAHOV Ildar (RUS)
2. KUSSAINOV Kaisar (KAZ)
3. FRUNZA Andrei (MDA)
3. TIHONOV Roman (RUS)

82 kg

1. SALNIKOV Vitaly (RUS)
2. SHISHKOV Georgi (BUL)
3. KVARIANI Merabi (GEO)
3. GRIGORIEV Vitalii (RUS)

90 kg

1. VAILLARD Frank (FRA)
2. MASHTAKOV Sergei (RUS)
3. ROBINET Sebastien (FRA)
3. THERON Therry (FRA)

100 kg

1. ARABULI Ivane (GEO)
2. MALSAGOV Magomed (RUS)
3. BARBE Fabrice (FRA)
3. POLOZYUKOV Oleksandr (UKR)

+100 kg

1. DAVITASHVILI Aleksi (GEO)
2. VULEV Marin (BUL)
3. KOSDAULETOV Mendikhan (KAZ)
3. RYSBAYEV Nurzhan (KAZ)

M3 45-49 years

62 kg

1. IASHIN Konstantin (RUS)
2. MILANTIEV Andrei (RUS)
3. KARAKANOV Marat (KAZ)

68 kg

1. IASHIN Iurii (RUS)
2. KARHANIAN Samvel (UKR)
3. EGIYEV Beslan (KAZ)

74 kg

1. POVOROZNUK Valerii (UKR)
2. YAKOVLIEV Viacheslav (UKR)
3. SHAMYRKANOV Bolotbek (KGZ)
3. SAMARIN Eduard (RUS)

82 kg

1. OGIBALOV Valery (RUS)
2. VIDI Vitaly (RUS)
3. TKACHENKO Serhii (UKR)
3. OSTROWSKI Michael (USA)

90 kg

1. RAMAZANOV Ramazan (RUS)
2. LOZANIUK Sergii (UKR)
3. AKULOV Alexander (RUS)
3. CHOKEEV Ilichbek (KGZ)

100 kg

1. KINTONOV Murat (KAZ)
2. MURTAZALIEV Muhtar (MDA)
3. DERKACH Oleg (GER)
3. UTZAT Marcus (GER)

+100 kg

1. DEMETSKYI Valerii (UKR)
2. AICHELE Georg (GER)
3. KUCINSKAS Henrikas (LTU)
3. POSTICA Grigore (MDA)