• Results of the World Masters SAMBO Championships

Results of the World Masters SAMBO Championships

Competitions
22 October 2018 Aleksandr Solomahin

World Masters SAMBO Championships was held from October 20 to 21 in the Casablanca (Morocco). Winners of the tournament in various age and weight categories were determined after two days of competitions.

M1 (35-39) 

62 kg

1. NUSSUPOV Maxat (KAZ)

2. MORGALEV Andrei (RUS)

3. SKRYPOV Mykola (UKR)

3. CERUTTI Fabien (FRA)

68 kg

1. KAZBEKOV Nurzhan (KAZ)

2. RAIS Ayoub (MAR)

3. ASSANOV Mukhit (KAZ)

3. GALSTYAN Sergey (ARM)

74 kg

1. PLISOV Oleg (RUS)

2. MAKHMETOV Tlek (KAZ)

3. ALEKHIN Aleksei (RUS)

3. OLIVIER Cyril (FRA)

82 kg

1. LEBEDEV Dmitrii (RUS)

2. HOHUA Ruslan (UKR)

3. ANANCHENKO Konstiantyn (UKR)

3. KHODNEV Andrei (RUS)

90 kg

1. STETSENKO Denys (UKR)

2. USTIUKHIN Aleksandr (RUS)

3. DEMENEV Aleksandr (RUS)

3. NABIYEV Madil (KAZ)

100 kg

1. HOSSAINI Khalid (MAR)

2. VALIEV Tulkin (UZB)

3. SALOMOV Jamshed (TJK)

3. ZINGIN Alibek (KAZ)

+100 kg

1. USSENOV Yedil (KAZ)

2. VANLIER NDAM Gerard (CMR)

3. PARFONOV Yevhen (UKR)

3. NABIL Radi (MAR)

M2 (40-44)

62 kg

1. KENZHEBEKOV Ruslan (KAZ)

2. VOLODIN Andrey (RUS)

3. NIKITIN Roman (RUS)

3. SYZDYKOV Yarlan (KAZ)

68 kg

1. ALTYBAYEV Samat (KAZ)

2. SOLOBAI Denis (RUS)

3. MUN Sergei (RUS)

3. MYRZABEKOV Kanat (KAZ)

74 kg

1. MESHAVKIN Aleksei (RUS)

2. MAKSYMCHUK Boris (UKR)

3. ERMILOV Sergei (RUS)

3. ANDRYAN Azat (ARM)

82 kg

1. ZHARKOV Sergei (RUS)

2. SALNIKOV Vitaly (RUS)

3. DURAKOV Sergei (RUS)

3. RABIE Ailam (MAR)

90 kg

1. KOROBKOV Denis (KAZ)

2. KOROTOV Anatoli (RUS)

3. BAKESHOV Berik (KAZ)

3. ANTONYUK Igor (RUS)

100 kg

1. KULIKOV Dmitrii (RUS)

2. SENKOV Ivan (UKR)

3. MUKUSHEV Dauren (KAZ)

3. BEREKO Aleksei (RUS)

+100 kg

1. SAYINJIYA Fnu (CHN)

2. KASIANOV Aleksei (RUS)

3. GIBSON Barry (GBR)

3. REID David (GBR)

M3 (45-49)

62 kg

1. GIOEV Timur (RUS)

2. KARAKANOV Marat (KAZ)

3. DELCASSE Pascal (FRA)

68 kg

1. OMARBAYEV Yerzhan (KAZ)

2. SALACHOV Ildar (RUS)

3. MATROSOV Andrey (RUS)

3. KAZMAGAMBETOV (KAZ)

74 kg

1. SAMARIN Eduard (RUS)

2. BOROVKOV Vladislav (RUS)

3. TIKHONOV Roman (RUS)

3. VALIULLIN Mars (RUS)

82 kg

1. FILIPPOV Denis (RUS)

2. RIABCHYNSKYI Hennadii (UKR)

3. ARRA Kadiri (NIG)

3. IMADOU-EDDINE (MAR)

90 kg

1. VAILLARD Franck (FRA)

2. SOKOLOV Andrei (RUS)

3. TKACHENKO Vladimir (RUS)

3. GOMBOSUREN Erdenebayar (MGL)

100 kg

1. PINEGIN Iurii (RUS)

2. DERKACH Oleg (GER)

3. POLOZYUKOV Oleksandr (UKR)

3. BASTEMIYEV Zhanbolat (KAZ)

+100 kg

1. DEMETSKYI Valerii (UKR)

2. POSTICA Grigore (MDA)

3. ALCHELE Georg (GER)

3. KUSHNIR Sergii (UKR)

M4 (50-54)

62 kg

1. IASHIN Konstantin (RUS)

2. ZHAROV Valeriy (RUS)

3. GIORGADZE Teimuraz (GEO)

3. TIMIRBULATOV Marat (KAZ)

68 kg

1. IASHIN Iurii (RUS)

2. PAPERNO Anton (RUS)

3. FALCON Jean-Claude (FRA)

74 kg

1. KUSPYSH Oleksandr (UKR)

2. BAIMULDINOV Murat (KGZ)

3. GUSAROV Viacheslav (RUS)

3. SALIM El Mostapha (MAR)

82 kg

1. IGRUSHKIN Nikolay (RUS)

2. LEPESIIENKO Oleh (UKR)

3. MIRONENKO Andrey (UKR)

3. ZAITSEV Alexander (RUS)

90 kg

1. LAPSHYN Sergii (UKR)

2. MARTIN Pascal (FRA)

3. DROBZHEV Roman (UKR)

3. OGIBALOV Valerii (RUS)

100 kg

1. BELYAEV Victor (RUS)

2. PAULAUSKAS Aidas (LTU)

3. CHBANI Radouane (MAR)

3. CHERNETSKYI Oleg (UKR)

+100 kg

1. MAGDIEV Timur (RUS)

2. OHLOBLIN Volodymyr (UKR)

3. NESHEV Emil (BUL)

3. COLIN Thierry (FRA)

M5 (55-59)

62 kg

1. MALYUTIN Georgi (RUS)

2. DIUBANOV Vasilii (RUS)

3. BELCHINOV Rumen (BUL)

3. DYULGER Fiodor (MDA)

68 kg

1. KOROVITSKIY Evgeniy (RUS)

2. DZHANAEV German (RUS)

3. GHAZALI Mustafa (MAR)

74 kg

1. YUZHAKOV Vitalii (UKR)

2. SOLOVTSOV Sergey (RUS)

3. KORETS Vasyl (UKR)

3. KOSHENOV Maral (KAZ)

82 kg

1. MANABAYEV Bolat (KAZ)

2. PRESNOV Yuriy (RUS)

3. KALIMULLIN Airat (RUS)

3. WINDHAB Andreas (GER)

90 kg

1. RUBEL Leonid (RUS)

2. RANGAIEV Oleksandr (UKR)

3. AMRENOV Seilkhan (KAZ)

3. RAGULIN Igor (KAZ)

100 kg

1. SOYLU Eyup (GER)

2. KOBKO Vasyl (UKR)

3. CHOLEV Atanas (BUL)

3. LISTER Brian (GBR)

+100 kg

1. GYSHTEMULTE Victor (RUS)

2. BAGATELIIA Boris (RUS)

3. REBSCHER Peter (GER)

3. MIKELTADZE Shermadin (GEO)

M6 (60-64)

62 kg

1. MUSSABEKOV Almas (KAZ)

2. DJABBOROV Djavkhar (UZB)

3. VERSHUK Viktor (RUS)

68 kg

1. BOLOTOV Viktor (RUS)

2. KABAKBAYEV Serikbay (KAZ)

3. SERIKBSSYAN Tlebaldin (KAZ)

3. NAJHI Mohamed (MAR)

74 kg

1. KORZHUKOV Vladimir (RUS)

2. KHALAEV Mollagasan (RUS)

82 kg

1. HERBERT Nicolaas (NED)

2. HADMAN Keith (GBR)

90 kg

1. MESTRE Daniel (FRA)

2. KHALILAYEV Abdissadyk (KAZ)

3. MANCHKHA Nikolai (RUS)

100 kg

1. ZIYAYEV Kurmanseit (KAZ)

2. MAKHNOV Mykhailo (UKR)

+100 kg

1. MANUCHARIAN Georgii (UKR)

2. IVANENKO Volodymyr (UKR)

3. HERNANDEZ James Phillip (USA)

3. NORKELIUNAS Algimantas (LTU)

M7 (65 and over)

62 kg

1. CHIRKOV Viktor (RUS)

2. AKHMEROV Vasil (RUS)

3. KARAGUTSA Mykola (UKR)

3. LAPADATOV Lyubomir (BUL)

68 kg

1. FAWZI Abdallah (MAR)

2. NAUKHATKO Oleksandr (UKR)

74 kg

1. MURAVYEV Valery (RUS)

2. TUROV Aleksey (RUS)

82 kg

1. SEIDAGALAMULY Orynbek (KAZ)

90 kg

1. GOLIK Nikolai (RUS)

2. VEKLICH Anatoliy (KAZ)

3. SADUIKIS Stasys (LTU)

3. DUPLIAKIN Oleksandr (UKR)

100 kg

1. KURU Petr (MDA)

2. GOLUBEVS Vladimirs (LAT)

+100 kg

1. DOKTOROV Ivan (BUL)



comments powered by HyperComments
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website More info Got it!