• Asian Sambo Championships-2016 in Ashgabat: all the results of the third day

Asian Sambo Championships-2016 in Ashgabat: all the results of the third day

Competitions
29 May 2016 Sergei Grishin

Juniors, men

57 kg

1.    Aidynbay Kaiyrberdi (KAZ)

2.    Tagiev Shakhzod (UZB)

3.    Amanbekov Azat (KGZ)

3.           Gimmiyev Myrat (TKM)

74 kg

1.    Sultonov Mironshokh (UZB)

2.    Atayev Ishanmyrat (TKM)

3.    Beisheev Daniar (KGZ)

3.           Ismatov Mirzosharif (TJK)

100 kg

1.    Khalimov Parviz (UZB) 

2.    Esgerov Ruslan (TKM)

3.    Kurbani Yussif (KAZ)

Juniors, women

52 kg

1.    Rozykulova Dinara (TKM)

2.    Urmonova Zagnigor (UZB)

64 kg

1.    Kulakova Irina (UZB)

2.    Otarbay Aizhan (KAZ)

3.    Ola Baraa Saadoon (IRQ)

3.           Babamuratova Latifa (TKM)

80 kg

1.    Shegenova Arailym (KAZ)

2.    Muhammeedova Djahan (TKM)

3.           Bozorova Oydinoy (UZB)

 

 

Youth, men

48 kg

1.    Yespussinov Askar (KAZ)

2.    Jumayev Hakberdi (TKM)

3.    Maksatbek Uulu Meder (KGZ)

3.           Mashrabov Jakhonmirzo (UZB)

60 kg 

1.    Arzikulov Muminzhan (TKM)

2.    Abdekov Damir (KAZ)

3.    Muminov Ubaydillo (UZB)

3.          Sagynbai Uulu Baiaman (KGZ)

75 kg

1.    Byashimov Parahat (TKM)

2.    Karimov Sadam (TJK)

3.    Amanov Ishen (TJK)

3.           Taghizaden Zaman (IRI)

Youth, women

40 кg

1.    Turaeva Chinar (TKM)

52 kg

1.    Agajonova  Ibodatkhon (UZB)

2.    Filippova Angelina (TKM)

3.    Hajir Al-Maliki (IRQ)

65 kg

1.    Aryngazina Akbota (KAZ)

2.    Muhamedova Leila (TKM)

3.           Temirova Sabina (UZB)

3.           Liew Jia Qi (MAS)

+ 75 kg

1.    Garchovova Aisoltan (TKM)

2.    Ganbat Bolorerdenу (MGL)

3.          Arystanbek Laila (KAZ)

Sport sambo, women

56 kg

1.    Mirzaeva Malikabonu (UZB)

2.    Akmyradova Mahri (TKM)

3.    Kanybek Kyzy Begaiym (KGZ)

3.           Murat Zhansaya (KAZ)

68 kg

1.    Kuryshbayeva Dildash (KAZ)

2.    Lohova Mariya (TKM)

3.           Sunita Rani (IND)

3.          Narmada Kodithuwakku (SRI)

 + 80 kg

1.    Zhaichibekova Kunduai (KGZ)

2.    Erkinbaeva Saneayim (UZB)

3.    Smaganbetova Aktolkyn (KAZ)

3.           Mydarova Guncha (TKM)

Sport sambo, men

62 kg

1.    Meretgeldiyev Begli (TKM)

2.    Barakanov Belek (KGZ)

3.    Huynh Nhat Thong (VIE)

3.           Anwari Faridon (AFG)

82 kg

1.    Tejenov Tejen (TKM)

2.    Jumaev Farrukh (UZB)

3.    Goncharov Pavel (KGZ)

3.           Koishybayev Elaman (KAZ)

+ 100 kg

1.    Hodhodi Abkenar Behnam (IRI)  

2.    Khudaykulov Olim (UZB)

3.    Kazhybayev Erasyl (KAZ)

3.           Durdyyew Nazar (TKM)

Combat sambo

52 kg

1.    Abdrazak Baglan (KAZ)

2.    Akhmedov Rakhmatjon (UZB)

3.    Ergeshev Mukhametali (KGZ)

3.           Orazgeldiyev Shohrat (TKM)

68 kg

1.    Babaev Abdylla (TKM)

2.    Allabergenov Zafar (UZB)

3.    Mir Aqa Mohammad Noor (AFG)

3.           Ghodrati Masoud (IRI)

90 kg

1.    Madi Raikhan (KAZ)

2.    Yuldashev Ilkhomjon (UZB)

3.    Iuldashev Bobomurod (KGZ) 

3.           Jonesurahman Saiefurhaman (AFG)



comments powered by HyperComments