• Who will fight for Gold and Bronze in the Final Part of the Sambo Tournament at the I European Games in Baku 2015

Who will fight for Gold and Bronze in the Final Part of the Sambo Tournament at the I European Games in Baku 2015

Competitions
22 June 2015 Sergei Grishin

As a result of the preliminary bouts of the sambo tournament in the program of the First European Games the sambists have been chosen which will compete in the finals of the competition for the gold and bronze of the tournament. We present to your attention all the pairs who will fight in the evening part of the competition starting in the arena named after Heydar Aliev at 19:00 Baku time.

Women

Weight category 52 kg

Final: Nazakat KHALILOVA (AZE) vs Anna KHARITONOVA (RUS)

3d place: Sose BALASANYAN (ARM) vs Magdalena VARBANOVA (BUL)

Codrina IONESCU (ROU) vs Ruta AKSIONOVA (LTU)

Weight category 60 kg

Final: Yana KOSTENKO (RUS) vs Kalina STEFANOVA (BUL)

3d place: Yaiza JIMENEZ LOPEZ (ESP) vs Daniela HONDIU (ROU)

Shahane HUSEYNOVA (AZE) vs Ekaterina PROKOPENKO (BLR)

Weight category 64 kg

Final: Olena SAYKO (UKR) vs Tatiana MATSKO (BLR)

3d place: Vaniya IVANOVA (BUL) vs Anna SHERBAKOVA (RUS)

Kakou LOKO (FRA) vs Ekaterina CRETU (MDA)

Weight category 68 kg

Final: Volha NAMAZAVA (BLR) vs Ivana JANDRIC (SRB)

3d place: Natalia REPESCO (MDA) VS. Olga ZAKHARSOVA (RUS)

Narmina ALIZADEH (AZE) vs Celine CONDE (FRA)

Men

Weight category 57 kg

Final: Aimergen ATKUNOV (RUS) vs Islam GASUMOV (AZE)

3d place: Orlando GRUIA (ROU) vs Vakhtangi CHIDRASHVILI (GEO)

3d place: KIRAKOSYAN Tigran (ARM) vs BURDZ Uladzislau(BLR)

Weight category 74 kg

Final: Amil GASIMOV (AZE) vs Stsiapan PAPOU (BLR)

3d place: Kakha MAMULASHVILI (GEO) vs Martin IVANOV (BUL)

3d place:Valentin DAMIAN (ROU) vs Azanmat SIDAKOV (RUS)

Weight category 90 kg

Final: Alsim CHERNOSKULOV (RUS) vs Andrei KAZUSIONAK (BLR)

3d place: Radvilas MATUKAS (LTU) vs Ashot DANIELYAN (ARM)

3d place: Davit KARBELASHVILI (GEO) vs Kanan GASIMOV (AZE)

Weight category +100 kg

Final: Artem OSIPENKO (RUS) vs Vasif SAFARBAYOV (AZE)

3d place: Barjro MASHOVIKJ (MKD) vs Razmik TONOYAN (UKR)

3d place: Radu MALCIC (ROU) vs Yury RYBAK (BLR)



comments powered by HyperComments