• Winners of the 1st Day of the Asian Sambo Championships in Mongolia

Winners of the 1st Day of the Asian Sambo Championships in Mongolia

Competitions
11 May 2018 Aleksandr Solomahin

Youth (W)

44 kg

1. BURNEEBAYAR Ganbold (MGL)

2. MAKHMUDOVA Yerkezhan (KAZ)

56 kg

1. NURDINOVA Gulnast (KAZ)

2. ENHK-OTGON Losol (MGL)

70 kg

1. LKHAGVADULAM Sarantsetseg (MGL)

2. FAIZOLLA Aida (KAZ)

Youth (M)

52 kg

1. TSOGT-OCHIR Byambajav (MGL)

2. SAILAUOV Bakut (KAZ)

3. ZHANBOSUNOV Nurgazy (KGZ)

65 kg

1. MOLDASH Kemelbek (KAZ)

2. ERDENEBAYAR Batzaya (MGL)

81 kg

1. MYAGMARSUREN S. (MGL)

2. HURILEBATE (CHN)

3. ZEYNALIEV Tekey (KAZ)

Juniors (W)

44 kg

1. DAVAAJARGAL Togtokhbaatar (MGL)

56 kg

1. KHORLOODOI Bishrelt (MGL)

2. ALMAZ Gulzada (KAZ)

68 kg

1. ENKHCHIMEG Tserendulam (MGL)

2. AMANDA Mutiara (INA)

+80 kg

1. SERJMYADAG Shurenchimeg (MGL)

2. KOBEY Gulida (KAZ)

Juniors (M)

48 kg

1. YESPUSSINOV Askar (KAZ)

2. ULZIIBAYAR Batbayar (MGL)

3. BATYRBEKOV Aman (KGZ)

62 kg

1. ENEBISH Battseren (MGL)

2. ABDEKOV Damir (KAZ)

3. SULTANGAZIEV Baigazy (KGZ)

82 kg

1. MUNKH-ERDENE Altanzaya (MGL)

2. AIDARBEK Toktarbek (KAZ)

3. SHUNAOQIER Na (CHN)

3. MARATOV Olzhaz (KGZ)

+100 kg

1. USUKHBAYAR Nyamdorj (MGL)

2. KHASSENOV Alibek (KAZ)

Women

48 kg

1. NARANTSETSEG Ganbaatar (MGL)

2. INCE Maria Magdalena (INA)

3. ZHYLKYBAYEVA Aizhan (KAZ)

60 kg

1. AZZAYA Chintogtokh (MGL)

2. WU Yung-Tzu (TPE)

72 kg

1. KUDAROVA Dinara (KAZ)

2. SUGAR Myagmar (MGL)

Men

52 kg

1. IBRAGIM Baglan (KAZ)

2. TENTIEV Imanbek (KGZ)

3. YAMAMOTO Kota (JPN)

3. ERDENEBAATAR Shaaluu (MGL)

68 kg

1. SERIKOV Nurbol (KAZ)

2. MASIEV Eldos (KGZ)

3. ALTANNARAN Renchindorj (MGL)

3. NAIDENG (CHN)

90 kg

1. ANKHBAATAR Regdel (MGL)

2. CHO Hyungsu (KOR)

3. MURTAZ Ali (BRN)

3. CHUANG Kai-Jen (TPE)

Combat SAMBO

57 kg

1. RASULBEK UULU Beksultan (KGZ)

2. YUSUPOV Ruslan (TKM)

3. TUSSUPOV Serikzhan (KAZ)

3. BAYANDUUREN (MGL)

74 kg

1. PENJIYEV Rusdem (TKM)

2. BORISSOV Alexandr (KAZ)

3. DORJNYAM Batsaikhan (MGL)

3. EO Seongyeong (KOR)

100 kg

1. ANNAGURBANOV C. (TKM)

2. JEON Youngjun (KOR)

3. IZMUKHANOV Chingiz (KAZ)

3. WURITUMUREM (CHN)



comments powered by HyperComments
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website More info Got it!