• Winners and prize-winners of the Second Day of the World Sambo Championship among Youth and Juniors

Winners and prize-winners of the Second Day of the World Sambo Championship among Youth and Juniors

Competitions
10 October 2015 Sergei Grishin

Finalists and prize-winners of the Second Day of the World Sambo Championship among Youth and Juniors

Youth (W)

Weight category under 44 kg

1. TURKMANOVA Jakhonoy (UZB)

2. PAIYZ Zhadyra (KAZ)

3. IONESCU Alexandra (ROU)

3. KHRIPUNOVA Anastasia (RUS)

Weight category under 56 kg

1. CHEREVAN Karina (RUS)

2. IONESCU Codrina (ROU) 

3. HRISTOVA Izabela (BUL)

3. HARELIKAVA Vera (BLR)

Weight category under 70 kg

1. ZHUKAVETS Dziyana (BLR)

2. ZATSEPILOVA Margarita (RUS)  

3. MOSKALOVA Kateryna (UKR)

3. SMATKO Violetta (GER)

Weight category +75 kg

1. TIPCHUK Daria (RUS)

2. TURSHABEK Nurganym (KAZ) 

3. YAKUBOVICH Tatsiana (BLR)

3. KAZLAUSKAITE Justina (LTU)

Youth (M)

Weight category under 52 kg

1. YAVRUMYAN Rudolf (RUS)

2. DUNYAMALIYEV Rashad (AZE)

3. PSHENYCHNYI Vladyslav (UKR)

3. SARGSYAN Harutyun (ARM)

Weight category under 65 kg

1. BOEV Timur (RUS)

2. KURDIANI Jambuli (GEO) 

3. SHEVCHENKO Danyil (UKR)

3. KHAMIDOV Javlonbek (UZB)

Weight category under 81 kg

1. KRIVCHACH Sergii (UKR)

2. BOZHA Iurii (RUS) 

3. DURAN German (EST)

3. GOGOLADZE Imeda (GEO)

Weight category +87 kg

1. TACHKOV Ivan (RUS)

2. AKIMENKO Aleksejs (LAT) 

3. MOISIEIEV Alieksiei (UKR)

3. RAZMADZE Daviti (GEO)

Juniors (W)

Weight category under 48 kg

1. KAPAEVA Anfisa (BLR)

2. BATBAATAR Badmaa (MGL)

3. LAVRENTEVA Edera (RUS)

3. PINHEIRO Melissa (FRA)

Weight category under 60 kg

1. MUKHTAROVA Gulfiia (RUS)

2. SARROCA Marion (FRA)

3. IVANCHYK Yulia (BLR)

3. PARFENIUK Nataliia (UKR)

Weight category under 72 kg

1. VEREDENKO Daria (RUS)

2. BUKENBAEVA Tolganai (KAZ)

3. SMUHUNOVA Valeryia (BLR)

3. ARTEMCIUC Sabina (MDA)

Weight category +80 kg

1. USOVA Kristina (RUS)

2. HASHENKO Kristina (UKR)

3. SLAPELYTĖ Agnė (LTU)

3. SHEGENOVA Arailym (KAZ)

Juniors (M)

Weight category under 52 kg

1. POSTNIKOV Vadim (RUS)

2. ENKHTAIVAN Gantogtokh (MGL) 

3. AMANKULOV Tilek (KGZ)

3. KRASINSKI Maksim (BLR)

Weight category under 68 kg

1. TARASOV Evgeny (RUS)

2.  

3. TSOGKHUU Erdenebileg (MGL)

3. TSISHKAVETS Ivan (BLR)

Weight category under 90 kg

1. SHISHKOV Sergey (RUS)

2. BARADZINOU Mikalai (BLR) 

3. KONTAROVSKYI Roman (UKR)

3. ZHANGABAY Meirambek (KAZ)

Weight category +100 kg

1. ZVIERIEV Sergii (UKR)

2. MGOEV Dzhamal (RUS)

3. ORALOV Akzhigit (KAZ)

3. ISMOILOV Khakimjon (UZB)

Sponsor of the World Sambo Championship among youth and juniors is Russian Agricultural Bank.



comments powered by HyperComments